Avize takarken bilmeniz gereken önemli detaylar

Ev işleri ile uğraştığımdan dolayı bir çok kez avize takmışlığım vardır. İşte bugün avize takarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı detayları ve güvenlik önlemlerini sizlerle paylaşacağım.

Evlerde salonların, yatak odalarının olmazsa olmazı ve evin dekoratif açıdan tamamlayıcı unsuru aracı olan avizeler elektrik tasarrufu sağlamaları nedeniyle de sıkça tercih edilmektedir.

Eve şıklık katan avizeleri tavana montajlamak için hem bilgili olmak hem de gerekli güvenlik önlemlerini almak gerekir.

Evde tek başınıza avize montajını aşağıdaki maddeleri takip ederek yapabilirsiniz.

Güvenlik Her Şeyden Önce Gelir; Avize montajına başlamadan önce sigortaları kapadığınızdan emin olmalısınız.

Elektrik anahtarlarını kapadıktan sonra elektrik düğmeleri ve kontrol kalemi ile tavandaki kablo uçlarını kontrol ederek elektriğin kapalı olduğundan emin olun.

Tavandaki Kabloları Sıyırın; Avizenin asılacağı yerde duvardan sarkan kabloların bakır telleri gözükecek şekilde yan keski, kablo sıyırıcı ya da pense yardımıyla yaklaşık 3 cm sıyırın.

Elektrik düğmesinin kapalı olduğundan son bir kez emin olun.

Askı Yeri İçin Delik Açın; Aldığınız avize kutusundan çıkan şemayı kontrol ederek kaç delik açmanız gerektiğini ve tavandaki yerini tespit edin.

Matkap yardımıyla dübel boyutunda matkap ucu takarak delikleri açın. Dübelleri taktıktan sonra çengelli vidaları yerine yerleştirin.

Kabloları Birleştirin; Avizeden tek ampüllü ise iki, birden fazla ampullü ise 3 kablo çıkacaktır. Bağlama işleminde dikkat etmeniz gereken husus faz ve nötr kabloları karıştırmamaktır.

Yanlış bağlarsanız sigorta atacaktır. Soyduğunuz avizedeki kablo uçlarını faz ve nötre dikkat ederek klemense yerleştirerek vidaları sıkın. Klemens yoksa birbirine sararak izole bantla izole edin. Avizenizi çengelli aslıya yerleştirin.

Dikkat edilmesi gereken notlar:

Güvenlik her şeyden önemli olduğu için şalterleri  kapatmayı unutmayınız

Kabloların ucunu doğru ayarlatınız. Her iki uç birbiri ile uyumlu olmalı.

Avizenin ucu ile tavanda yer alan kablo ucu sağlam birleştirilmeli. Bunun için elektrik bandı kullanın.

İlk başta belirttiğimiz gibi üstüne basa basa söylüyoruz; Sigortalar kapalı olmalı ve ardından anahtarlar kontrol edilmeli, son olarak kontrol kalemi ile elektrik kaçağı olup olmadığına bakılmalı!

Nötr ve elektrik kablosunu sakın ters bağlamayın! özellikle bu hususa dikkat ediniz!

dilerseniz videolu olarak izleyebilirsiniz. Bilgehan, avizenin hem takılışını hem nasıl söküldüğünü anlatmış.

 

Yorum Yap!