Bebek Patiği Nasıl Örülür Anlatımlı

1. Öncelikle iki ayrı uyumlu renk ip seçilir. İpler 3 numara şişe göre olmalı. Kızlarda genelde pembe tonlar erkeklerde ise mavi tonlar kullanılır. ( burada mavi- beyaz örnek verildi)

2. İpin kalınlığına uygun 5 şiş hazır edilir. İki şiş aynı anda tutularak üzerine 12 ilmek atılır. Koyu renkle örgüye başlanır. 12 ilmek atıldıktan sonra düğümle ilmekler sabitlenir.

3. Haraşo denilen hep düz örgü örülerek elde edilen örgü çeşidi patiklerde güzel durur. Şişlerden biri çıkarılır ve 12 ilmek haraşo örgüyle 18 dilim oluşacak şekilde yaklaşık (6 cm uzunluğa) gelinceye kadar örülür.

4. Diğer bir şişe alınır uzun yan kenardan 18 ilme şişe toplanarak geçilir. Kısa kenardan başka bir şişe 12 ilmek toplanarak geçilir. Son kalan uzun kenarı da 18 ilmek başka bir şişe toplanarak 4 şiş de devreye böylece sokulur.

5.şişle bu şişlerdeki ilmekler örülür.

5. Bu şekilde yine haraşo örgüyle 3 sıra etrafı dolanılır.

6. Arka köşede beyaz iplik düğümle sabitlenir bu sefer düz örgüyle 3 sıra geçilir.

7. Üç sıra mavi haraşo olarak örülür.

8. Üç sıra beyaz düz olarak örülür.

9. Üç sıra mavi haraşo örülür ve eksiltmeye başlanır.

10. Burun kısmı için beyaz iplik alınır. Sıra sonunda diğer şişteki ilk ilmekle örülen şişteki son ilmek birlikte örülerek kesilir. Sonra o şişten örgüye devam edilmez. Tekrar ördüğümüz şişe geri dönülür.

Bu sefer sıra sonuna gelince diğer şişin ilk ilmeği ile eldeki şişin son ilmeği birlikte örülerek kesilir. Örgü olarak ön yüzde düz örgü oluşacak şekilde modelleme yapılır. Yanlardan 10 tane kaldığında ipin geçeceği delikler açılmaya başlanır.

11. 10 tane kalan yan şişten örülmeye devam edilir. Şişe bir ip dolanır sonra iki ilmek kesilir bu şekilde yan, arka ve diğer yan ve son olarak ön örülür.

12.Bu sefer her hangi bir eksiltme yapmadan dolanan ipler de düz örgüyle örülerek tüm ilmekler tamamlanır.

13. Boğaz kısmı için beyaz iple 10-15 sıra örülür.

14. İpleri karıştırarak bağcık yapılır ve boşluklardan geçirilerek fiyonk atılır.

Yorum Yap!