Bebekler İçin Örgü Patikler

Her anne bebeğinin ayaklarının sıcak olmasını ve üşümemesini ister. Bu isteği de yerine getirmenin en kolay yolu hiç kuşkusuz ki örgü patikler olmaktadır.

Renk renk, minik minik patikler bebeğinizin ayaklarını sıcacık tutar iken, aynı zamanda sevimlilikleri ile de gözünüzü dolduracak.

Bebeğiniz için örgü patik yapmak için öncelik ile şiş mi yoksa tığ mı kullanacağınıza karar vermelisiniz. Tığ ve şiş ile yapılan örgü patik modelleri farklılık gösterdiği için materyal seçtikten sonra örnek bakmaya başlamalısınız.

Kolaylık ile bebeğinize uygulayabileceğiniz örgü patik modelleri ise şu şekilde olmaktadır;

♦ İki şiş ile örülen basit bebek patiği modelini açıklamadan yola çıkarak ilk defa örgü örecekler bile kolaylık ile uygulayabilir. Öncelik ile bebeğinizin ayak ölçüsüne göre ilmek atarak başlıyoruz.

♦ 22 ilmek atarak başladığınız patiği 24 sıra boyunca haraşo ve 8 vargel olarak örüyoruz. 24 sıra tamamlandığında ise 10 sıra keserek yeni ve farklı bir iplik rengi takarak 3 sıra düz, 3 sıra vargel olarak 45 sıra daha örün.

♦ Tüm bu işlemler bittikten sonra ise ince kısımda ki bölümü geniş kısma dikiyoruz.

♦ Daha sonra altından ve üstünden de büzerek patiği birleştiriyoruz ve bu aşamadan sonra patik bebeğinizin giymesi için hazır olmuş oluyor.

Son derece basit ve şirin bir patik modeli olan bu model karpuz modeli olarak ta bilinmektedir.

Yukarıda da bahsedildiği üzere patiğin ölçülerini bebeğinizin ayağına oranlayarak ilmek sayısı belirleyebilirsiniz.

Kaç ilmek ile başlanacağını saptamak için oldukça basit olan bir metot ise şu şekilde olmaktadır; 10 ilmek atarak bir kaç sıra örün ve bu örgünün boyunu ölçün.

Bebeğinizin ayak ölçüsünü de alarak örgüyü ona göre oran edebilir ve bu sayede yanlış örgü ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Yorum Yap!