Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı yaşayan bebekler genellikle uyku problemi ve huzursuzluk yaşamaktadırlar. Bu durumda annelerin çoğu zaman kabusu olabiliyor.

Özellikle kış mevsimlerinde daha çok yaşanan burun tıkanıklığı, bebeklerde iştahsızlık durumlarına da yol açabilmektedir. Çoğu zaman küçük bir problem gibi görünse bile, akciğer rahatsızlıklarına varan bir rahatsızlık olabilmektedir.

Bebeklerde Görülen Burun Tıkanıklığı İçin Öneriler

Bebeklerde burun tıkanıklığı çok sık görülmekle birlikte, bebekler yetişkinler gibi buruna basınç uygulayarak tıkanıklıkları dışa atamazlar.

Bu nedenle tıkanıklığı yok edebilecek yöntem ve önerilere ihtiyaç duyulmaktadır. En doğal yöntemlerden olan, deniz tuzu ya da tuzlu su dediğimiz serum fizyolojik maddeler kullanılarak, bebeklerin burunları nemlendirilir ve tıkanıklık giderilmeye çalışılır.

Bu serumları özellikle mama saatinden ve uyku zamanından önce uygularsanız, bebeğinizin hem daha rahat yemek yemesini sağlar hem de rahat bir şekilde uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

Eczanelerden alınan 100 ml paketlerde serum fizyolojik alınıp bir enjektör ile buruna nazikçe püskürtülerek burun tıkanıklığı giderilebilir. Burun tıkanıklığına iyi gelen bir diğer yöntem; bebeğe banyo yaptırmaktır.

Çünkü sıcak suyun etkisi ile burnun tıkanmasına neden olan tüm salgılar su ile birlikte akıp gidecektir. Bu nedenle bebeğinizin burun tıkanıklığına göre ara ara banyo yaptırarak daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Odanın nem oranını ayarlayarak da bebeğinizin rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz. Nemin düşük olduğu yerlerde burun içerisindeki küçük tüyler zararlı organizmalara karşı görevlerini tam olarak yerine getiremezler.

Ayrıca nem oranı düşük olan yerlerde burunda kurulamalar meydana gelerek, tıkanıklıklara neden olur. Bu yüzden bebeğinizin bulunduğu ortama gerekli nem oranını kazandırmak için sıcak ve soğuk buhar makinelerinden yararlanmak bebeğiniz için uygun yöntem olacaktır.

Bu aşamada önemli olan odanın nem oranını uygun seviyede tutmaktır. Çok nemli ya da çok nemsiz ortamlar burun tıkanıklığının yanı sıra pek çok rahatsızlığa neden olabilir

Yorum Yap!