Bebeklerde Evde Kabızlık İçin Ne Yapmalı?

Kabızlık yetişkinlerde olduğunda zaten yeterince zorlu bir hastalıkken bebeklik dönemlerinde bu hastalık daha problemli bir şekilde geçmektedir.

Bebekler kabız olduğunda hem kendileri zor anlar yaşamakta hem de ailelerine zor anlar yaşatmaktadır. Bebeklerin kabız hastalığına yakalanması tamamen beslenme alışkanlıkları ve yaşı ile alakalı bir durumdur.

Bebeklerdeki kabızlık katı yemeklere geçme süresinde, bebeğin yediği bebek mamalarına bağlı olarak, bebeğin vücudunda yeterli su bulunmaması durumunda ve metabolizma sorunları dolayısı ile ortaya çıkabilir.

Bebeğin kabız olduğunu dışkının normalden kötü kokmasından ve sert olmasından, kaka yaparken sürekli olarak ağlama – rahatsızlık durumundan, bebeğin göbek bölgesindeki sertlikten ve haftada dörtten az kaka yapmasından anlayabilirsiniz.

Bebeklerde kabız durumunda evde neler yapılabilir?

1. Sıvı tüketimini arttırmak

Bebeğe rutin bir şekilde su vererek, sıradan su alımını daha fazla arttırma yoluna gidin. Kabız bebeğin hem var olan vücut sıvısını tüketir hem de vücudundaki sıvısızlıktan doğar.

Bu sebeple bebeklerde bol bol sıvı tüketmek önemlidir. Su gibi sıvılara ek olarak bebeği bol bol emzirin veya süt alımını arttırın.

2. Sıcak banyo yaptırmak

Kabız olan bir bebeğin sıkıntısını geçirecek yöntemlerden biridir. Bebeğin küvetini soğuk olmayan, ılık bir su ile doldurun ve bebeği suya yatırın. Bebek su içerisindeyken karın bölgesine yavaşça masaj yapın.

3. Karın Masajı

Bebeğe karın masajı yapmak hem kabızının geçmesine yardımcı olacak hem de kabız hastalığının verdiği sıkıntıyı dindirecektir. Bebeği yatar pozisyonda önünüzde rahat bir zemine yatırın.

Karnına hindistan cevizi ve zeytinyağı sürerek masaj yapın. Masaj yaparken 2 parmağınız ile saat yönünde hafif bastırarak döndürün. Bebeğin rahatladığını göreceksiniz.

4. Rezene tohumları kullanmak

Bebeğin kabızına iyi gelen yöntemlerden biri de rezene tohumlarıdır. 1 çay kaşığı ezilmiş rezene tohumunu 2 su bardağı su ile karıştırın.

15 dakikaya kadar kaynattıktan sonra soğutun ve günde birkaç kere bebeğinize yarım çay kaşığı olacak şekilde verin.

Yorum Yap!