Bebeklerde Grip Ve Öksürük Nasıl Geçer

Bebeklerde grip nasıl geçer
Bebeklerde ateş, hapşırma, öksürük ve iştahsızlık ile kendini belli eden grip hastalığı bağışıklık sistemlerinin henüz gelişmemiş olması nedeniyle zorlu bir süreç yaratabilir.

Bebeklerde ortaya çıkan grip rahatsızlığı tedavi edilmez ise zatürre ve bronşite dahi dönüşebilir. Bebeğinizin soğuk algınlığı veya grip belirtilerini göstermesinin ardından bebeğinizin sıvı alımını arttırın.

Anne sütüyle besliyorsanız da mutlaka vermeye devam edin. Bebeğinizin odasına oda nemlendirici bir cihaz kullanarak burun tıkanıklığı sorununun engellenmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin burun akıntısı varsa burun kenarlarına az miktarda vazelin sürerek tahriş olmasını engelleyebilirsiniz.

Bebeğinizde ateşlenme belirtileri hissettiğiniz zaman ise ıslak bir bez ile bebeğinizin alnına masaj yapmanız yararlı olacaktır.

Ayrıca çok fazla zaman kaybetmeden bebeğinizi muhakkak bir doktora götürerek muayene edilmesini ihmal etmemelisiniz.

Bebeklerde öksürük nasıl geçer

Öksürüğün nedenine bağlı olarak bebeklerdeki öksürük belirtileri değişebilir. Öksürük kuru veya balgamlı şekilde olabilirken en sık rastlanılan nedeni ise grip ve soğuk algınlığıdır.

Bebeğinizin öksürük sorununa yardımcı olabilmek için öncelikle bebeğinizin beşiğinin veya yatağının seviyesini yükseltin. Bir oda nemlendirici cihazıyla bebeğinizin odasının daha nemli olmasını sağlamalısınız.

Ayrıca bebeğinizin hava ve solunum yolarını nemli tutabilmeniz için bebeğinize daha fazla sıvı vermelisiniz. Bebeğiniz balgamlı şekilde öksürüyorsa bebeğinizi dizinize yüzükoyun şekilde yatırın ve çok hafif şekilde sırtına vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

1 yaştan büyük çocuklarda ve bebeklerde ise öksürük tedavisi için pekmez ve karabiber ikilisinden yararlanabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı dut pekmezine çok az miktarda karabiber ekleyin ve bebeğinize günde 1 kaşık olacak şekilde verin. Öksürüğü hızlı ve doğal şekilde kesen bu yöntemi evinizde deneyebilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizin öksürüğünün kesin teşhisi ve tedavisi için mutlaka uzman bir doktor muayenesinden geçmesi gerektiğini unutmamalısınız. Reçetesiz ilaçları asla bebeğinize vermemelisiniz.

 

Yorum Yap!