Çiçek Desenli Lif Modelleri

Lif, eskiden banyo yaparken vücudun sabunlaması sırasında kullanılan bir üründü. Artık çok daha pratik banyo süngerleri ve plastik duş lifleri kullanılıyor olsa da, el yapımı banyo lifleri, değerinden hiç bir şey kaybetmedi.

Daha çok hediye etmek veya çeyizlere koymak için yapılan lifler, mantığı bir kez oturtulduktan sonra, evinizin pek çok farklı yerinde kullanılan bir örgü türü haline gelecektir.

Fıstık zincir adı verilen bir yöntemle örülen lifler, uygun şekilde örülüp dikilerek; bebek yeleği, koltuk örtüsü, battaniye gibi ele emeği ürünler haline gelebilir.

Dikkat edilmesi gereken nokta; bu yöntem kullanılırken, normal örgünün yaklaşık 10 katı kadar ip kullanılıyor olmasıdır. Yapmak istediğiniz life başlarken, yeterli sayıda ipiniz olduğundan emin olmalısınız.

Papatyalardan Lif Yapımı

Sarı renkli ipinizi alarak, tığ ile 5 tane düz zincir çektikten sonra birleştirerek küçük bir daire haline getirin. Bu çemberin içini aynı renk iple doldurduktan sonra ucunu bağlayarak kapatın.

Elinizdeki küçük dairenin bir ucundan, beyaz ipi kullanarak, 10 tane düz zincir çekip birleştirip, boşluğu 10 kez ip dolayarak, zincir çekmeden doldurun.

Bu işlemi, çemberin etrafı dolana kadar tekrarlayın. Elde ettiğiniz tek papatyadan, yapmak istediğiniz lif büyüklüğüne yetecek sayıda çoğaltarak devam edin.

En son, tüm papatyaları, yaprakların uçlarından, yeşil renkli ip ile zincirlerle bağlayarak lifinizi bitirin.

Nazar Boncuğu Lif Yapımı

Fıstık zincir yöntemi kullanarak yapacağınız lifte, kullanacağınız renkler, nazar boncuğu şeklinde olmasını sağlayacak.

Lacivert iple başlayacağınız göbekten sonra, istediğiniz büyüklüğe ulaşınca, sarı renkli iple devam ediniz. Ardından, yeterli büyüklükte beyaz iple örmeye devam ederek, en son yine lacivert iple devam edip, istediğiniz boyuta ulaştığınızda bitiriniz.

Yuvarlak bir şekilde ördüğünüz lifiniz, renkleri ile değerlenmiş ve bir nazar boncuğu gibi görünmüş olacak.

 

Yorum Yap!