Çok Güzel İğne Oyası Havlular

El işi nakış, dantel oya yapmak süslemek, süslenmek gibi estetiğin olduğu her yerde kadın mutlaka vardır. Kadın bulunduğu ve yaşadığı ortamı güzelleştirir.

Kadında bulunan bu estetik merakı onun yaşamının bütün alanlarında vardır. Hele birde becerikli ve zevkliyse bunu etrafına da yansıtır.

İğne oyası Türk el işi sanatında önemli bir yere sahiptir. Gelinlik kızların çeyizlerinin olmazsa olmazıdır iğne oyası. Bu zevkli el işi, şimdilerde, kullandığımız el ve yüz havlularının kenarlarını rengârenk motiflerle süslüyor.

Eski Anadolu geleneği el işleri oyalar şimdilerde çok moda. İğne oyası bilenler için çok zevkli ayrıca kurslarda kısa sürede öğrenilebiliyor.

Havlu kenarlarına işlenen iğne oyası modelleri, son derece zarif bir görüntü oluşturuyor. Neredeyse havluyu kullanmaya kıyamazsınız.

El işi kurslarına vakit bulamayan kadınlar, İğne oyası modellerini ve nasıl yapıldığını internetten de kolayca öğrenebilir ve istedikleri her yerde kullanabilirler.

Şık iğne oyası modelleriyle süslenen havluları misafirlerimize sunarken, kendimizi bir başka hissederiz. Hele modeli beğenilen şık iğne oyalarını kadınların birbirine sunması, başka modelleri deneyerek yeni iğne oyaları yaratması oldukça keyifli bir uğraş.

Ev kadınları, dikiş, nakış, dantel oya gibi el işi becerileri konusunda kendilerini oldukça geliştirmiş durumdalar. Birçok ev kadını, iğne oyası işlemeleri, rengârenk havlu kenarlarında kullanarak ve bunları satarak aile bütçesine katkıda bulunmaktadırlar.

Son zamanlarda internetin hayatımıza girmesiyle kadınlar bu el emeği iğne oyası havluları internetten ve sosyal medya üzerinden de satışa çıkarmaktadırlar.

Diğer yandan, Türk Anadolu çeyiz geleneğini yıllar öncesinden günümüze taşıyarak, el emeği göz nuru el işi oyalarını bu güne taşıyarak Türk kültürünü yaşatmış oluyorlar.

Hem boş zamanların değerlendirilmesi, hem zevkli bir uğraş ve hem de emeğin üretime dönüşmesi özellikle evde oturan kadınları oldukça geliştirmektedir.

 

Yorum Yap!