Dantel Takımı Modelleri

Çeyizlerin en kıymetli parçaları şüphesiz dantel işlemeler. Gipür gipür sehpa ve masa örtüleri, havlu, yastık kenarları, vitrin takımları ve perdelikler ve daha neler neler.

Eskiden çeyizlerde yorgan, çarşaf ve yastık kılıflarına da dantel işlemeler eklenirdi. Bu adet bazı yerlerde devam etse de günümüzde dantel örtüler daha çok sehpa ve vitrinlerde kullanılıyor.

Genelde sehpa için bir uzun parça veya iki orta boy parça işleniyor. Klasik yuvarlak danteller ve oval şekilli yeni modeller örtüler için seçilen şekiller.

Dikdörtgen ve kare dantel sehpa ve vitrin örtüleri genelde parçalı motiflerin bir araya getirilmesi ile yapılıyor.

Bir birinin aynı olan küçük motifler önce ayrı ayrı örülüyor ve sonra belli bir düzende birleştiriliyor bu şekilde çok düzgün kare veya dikdörtgenler elde ediliyor.

Yuvarlak danteller ise genelde ortadan başlayıp bir örümceğin ağını örmesi gibi daireyi büyüterek yapılıyor.

Havlu kenarlarına da dantel şeritler özellikle çeyizlerde mutlaka yapılıyor. Bu dantel parçalar genellikle havlunun renklerini taşıyacak şekilde modelleniyor. Renkli dantel iplerinin çıkması ile dantel sanatı bu anlamda çok ilerledi.

Şimdiki örgüler bir tabloyu bile andırabiliyor. Mutfak perdelerine ara ara dantel parçalar koymak çok şık duruyor.

Çeyizlik bir dantel takımında genelde 12 parçadan oluşan vitrin takımı, 12 parça ve 3 büyük parçadan oluşan sehpa takımı, en az bir adet masa örtüsü, 10 kenarı dantelli havlu ve birçok kenarına dantel eklenmiş mutfak havlusu oluyor.

Yorum Yap!