Doğal ve Etkili Boy Uzatma Yöntemleri

Özellikle ergenlik dönemindeki sorunların başında boyun uzaması gelmektedir. Boy kısalığı eğer bir hastalığa bağlı ise doktor kontrolünde boyu uzatmaya yönelik tedavilerin uygulanması gerekir. Ancak bilinen bazı doğal yöntemler ile boyun uzamasının sağlanması mümkündür.

Boyunuzun uzaması için yapabilecekleriniz:

Yeterli Uyku Uyumalısınız: Uykumuzu yeterli şekilde almanın birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Boy uzaması ile alakasına gelince; büyüme hormonu özellikle geceleri uyku sırasında artmaktadır.

Uykuya daldıktan 2-3 saat sonra ise en yüksek seviyesine ulaşmaktadır. Bu nedenle günde ortalama 8-9 saat uyumak büyüme hormonunun en üst seviyeye çıkmasını sağlamaktadır.

Düzenli uyku alışkanlığı olanların boylarının genellikle uzun olması dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Vitamin ve Mineralden zengin Beslenmek:

Büyümeyi etkileyen en önemli öğelerin başında C, D vitaminleri ve kalsiyum gelmektedir. Bunları vücudunuza yeterince almak boy uzamasında etkili olacaktır.

Bu nedenle günlük düzenli olarak meyve yenmeli süt ve ürünlerinin tüketimine özen gösterilmelidir. Ayrıca güneş ışınlarından kendinizi mahrum bırakmayarak bu vitaminlerin vücudunuzdaki etkisini arttırabilirsiniz.

Masaj Yapmak:

Duruş bozukluklarını gidermek ve vücut üzerindeki baskıyı azaltmak için masaj yapılması tavsiye edilmektedir. Doğru teknikler ile yapılan masajın boy uzaması üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Egzersiz Yapmak: Boy uzatmak için yapılan bazı hareketlerin faydalı olduğu bilinmektedir. Bu hareketler düzenli olarak uygulandığında boyun uzamasına ciddi olarak katkı sağlamaktadır.

Boy uzatmak için en iyi sporların basketbol, voleybol ve yüzme olduğu söylenebilir. Ama bunların yanı sıra bilinçli olarak yapacağınız hareketlerde bulunmaktadır.

Duruş şeklinizi düzeltmek, doğru bir şekilde yürüyüş yapmak boyun uzamasına katkıda bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra yapabileceğiniz egzersizlerden bazıları; asılma ve gerilme hareketleri, kobra hareketi, köprü hareketi, kedi esneme hareketi, bacak germe hareketleri, yay egzersizleri, kıvrılma hareketleri, diz üstü germe hareketleridir.

 

Yorum Yap!