Eski Pantolondan Şort Yapımı

Eskimiş diyerek bir kenara atılan pantolonlar ile kendinize yepyeni ve şık şortlar yaratabilirsiniz. Oldukça kolay yapımı olan bu şortları ister günlük hayatınızda isterseniz plajlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Günlük kullanım için daha çok eski kot pantolonlardan şort yapımı tercih edilmektedir. Şortunuzu zevkinize ve tarzınıza göre uygun süslemeler ile daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Şort yapımı için gerekli olan malzemeler öncelikle pantolonu isteğinize göre kısaltmak için bir makasa ihtiyacınız olacaktır.

Şık bir şort elde edebilmek için doğru ve düzgün bir kesim yapmak çok önemlidir. Bu nedenle bir cetvel yardımı ile pantolon kesmek sizin için daha uygun olacaktır.

Çünkü pantolonu şort haline getirebilmek için belli bir eğim vermeniz gerekiyor. Bu aşamada cetvel size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Eğer şortunuza yırtık bir hava vermek istiyorsanız, yine makas yardımı ile küçük kesikler sayesinde bu işlemi de başarabilirsiniz. Şort üzerinde yapacağınız her değişiklik artık sizin tarzınızı yansıtacaktır.

Örneğin payetli bir kumaş kare şeklinde kesilerek şort üzerine dikilebilir. Bu sayede şortunuza hem şık hem de gündelik bir hava katabilirsiniz. Tarzınıza uygun bir şort modeli belirleyin ve ufak oynamalar yaparak harika kıyafetler elde edin.

Pantolondan şort yapım aşamalarını sıralayacak olursak;

1- Öncelikle şort boyunuzu ayarlamalı ve ne kadar kısa olacağına karar vermelisiniz.

2- Cep bitiminin altından, bacağın iç kesimine doğru eğimli şekilde kesmelisiniz.

3- Bu kesimi aynen diğer bacağa uygulamak için, pantolon paçalarını üst üste koyarak diğer kısmı düzgün bir şekilde kesebilirsiniz.

4- İlk kesme aşamasında cetvel ya da tebeşir kullanarak kesmedir gereken eğimli yapıyı önceden belirleyip daha sonra kesme işlemine başlayabilirsiniz.

5- Kesim işlemi bittikten sonra tarzınıza uygun şekilde şortunuza iğne ve iplik yardımı ile süslemeler yapabilirsiniz.

Yorum Yap!