Evde Döner Sosu Nasıl Yapılır

Döner herkes tarafından sevilen ve çok fazla yapılan bir yemektir. Döner yemeğini seven kişiler döner ve döner sosunu ayrı ayrı düşünemezler.

Dönerin evde yapılmamasının daha çok dışarda yemenin tercih edilmesinin sebebi döner sosudur. Döner sosu ile yendiğinde bir başka lezzetli bir yemeğe dönüşür.

Oysa evde de döner sosu yapılabilir. Hem de evde her zaman bulunan malzemeler ile. Dönerini evde hazırlamayı tercih edenler için evde yapılan döner sosu bir kurtarıcı niteliğinde.

Sosu ile birlikte servis edilen döner eşe, dosta, misafire, komşuya gönül rahatlığı ile ikram edilebilir ve her ortama uyar.

Döner sosu malzemeleri:

1 diş sarımsak ( isteğe göre daha fazla konabilir)

1 çay kaşığı kekik

1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber

1 çay kaşığı karabiber

1 yemek kaşığı domates salçası

1yemek kaşığı biber salçası

1 tatlı kaşığı toz biber

Yarım fincan zeytinyağı

Döner sosu yapımı

Evimizde bulunan sos tenceresi veya uygun boyutta bir tencereyi ocağa alıp sıvı yağı koyuyoruz. Daha sonra sarımsağı ya kesme tahtasında bıçakla eziyoruz ya rendeliyoruz ya da küçük küçük doğruyoruz.

Dilediğimiz şekilde hazırladığınız sarımsağı yağa atıyoruz. Yağda sarımsağın kokusu burnumuza gelinceye değin bekliyoruz.

Daha sonrasında domates ve biber salçalarını birlikte yağa ilave ediyoruz. Yağa ilave ettiğimiz salçaları birkaç dakika boyunca karıştırarak kavuruyoruz.

Salçayı kavurduktan sonra malzemelerdeki tüm baharatı; kekik, toz biber, pul biber, karabiberi de sosa katıyoruz. Bir taraftan kavurmaya devam ederek sos tenceresine 1 su bardağı su ekliyoruz.

Su ekledikten sonra da derinden birkaç kere daha karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıyoruz.

Bu halde 10 dakika kadar pişmesini bekliyoruz. Daha sonra ateşten aldığınız sosu ister dönerin üstüne dökerek ister lavaşa sürerek sunabilirsiniz.

 

Yorum Yap!