Evde Kumaştan Kalemlik Yapımı

Kumaştan kalemlik yapımı için gerekli olan malzemeler
-1 adet fermuar

-1 adet silikon dikiş seti

-20 cm X 18 cm kumaş

-Renkli düğmeler (İsteğe bağlı)

-Renkli kağıtlar (isteğe bağlı)

Fermuarı kumaşın düz yüzeyini koyup ölçüyü aldıktan sonra o ölçüye göre bir tarafına silikonla şerit çekiyoruz. Daha sonra dikkatli bir şekilde kumaşın düz yüzeyinin ucuna ortalayarak koyup yapıştırıyoruz.

Elimizle baskı yaparak kuruyup yapışmasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra fermuarın diğer yüzeyine de silikonla şerit çekiyoruz.

Toplar gibi yapıp uç kesimlerini birbirine yapıştırıyoruz. Tekrardan iyice yapışması ve kuruması için baskı yaparak bekliyoruz.

Kuruduğundan emin olduktan sonra düz çeviriyoruz. Elimizle baskı yaparak kalemliğe katlarını belli ediyoruz, ütü ile de yapabilirsiniz. Garanti olsun isteyenler ütü ile yaptığınız zaman daha garanti bir sonuç elde edeceksinizdir.

Kalemliği tekrardan ters çevirerek yan taraflarından da ikiye katlayıp silikonla yaptırmalısınız. Her iki tarafına da uygulanmalıdır.

Bir tarafı iyice kuruttuktan sonra diğer tarafa geçmelisiniz. İyice kurumadan bir işlem yaparsanız eğer bozulma ihtimali çok büyük.

Daha sonra iyice kuruduktan sonra kalemliğin uç taraflarına da silikonu sıkıp birleştirmelisiniz. Bir ucu bitirdikten sonra diğer ucu da aynı şekilde birleştirmelisiniz. O tarafta iyice kuruduktan sonra kalemliği düz çevirmelisiniz.

Eğer sade bir kalemlik istiyorsanız bu şekilde kullanabilirsiniz ama eğer sade bir kalemlik istemeyenler için de düğme tercih edenler ya kalemliğin her tarafını o renkli düğmelerle yapıştırabilirler ya da karışık bir şekilde göze hoş hitap edecek şekilde yapıştırabilirler.

Eğer düğme de istemiyorsanız renkli kâğıtları isteğe göre küçük küçük kesip yapıştırabilirsiniz veya isteğe göre kalemliği o renkli kağıtla da kaplayabilirsiniz.

Bunların hiç birini istemezseniz o kâğıtlara istediğiniz şekilleri küçük çizip keserek kalemliğin üstüne de yapıştırabilirsiniz. İsteğe göre hem kâğıt hem de düğmeyi de kullanabilirsiniz.

Yorum Yap!