Evde Tamamen Doğal Organik Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde kendi yoğurdumuzu yapmak için mutfakta saatler harcamanıza gerek yok. Biraz dikkat biraz da püf noktalarını önemseyerek harika doğal bir ev yoğurdu yapabilirsiniz.

Doğal Organik Yoğurtİçin Malzemeler

1 litre organik inek sütü

1 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt ve bir yemek kaşığı tereyağı.

Öncelikle sütünüzü 5-10 dakika kaynatmalısınız. Ardından sütü bir kenara alın ve ılımaya bırakın. Burada sıcaklık ayarı çok önemli olduğu için ara ara kontrol edelim.

Sütün sıcaklığını kontrol etmek için serçe parmağınızı süte batırın. Eğer beş saniye sütün içinde tutabiliyorsanız sütümüz mayalanmaya hazır demektir.

Bir yemek kaşığı maya yoğurdunu bir yemek kaşığı tereyağı ile karıştırıp sütten üzerine yavaş yavaş dökerek mayayı homojen hale getirelim.

Ardından elde ettiğiniz karışımı sütün içine yavaş yavaş ilave edip karıştıralım. Nihayetinde üstünü kalın bir örtüyle örtüp kenarda bekletelim. Eğer mevsim sıcak bir mevsim ise üzerini çok örtmek sütün cıvık bir kıvamda olmasına sebep olacaktır. Buna dikkat edelim.

Evde tamamen doğal yoğurt yapmanın bir diğer yolu da şu tarifteki gibidir.

Yapılışı

1 litre süt, bir yemek kaşığı süzme yoğurt( tuzlu değil) bir tatlı kaşığı şeker, yarım çay kaşığı tuz Önce 5-10 dakika orta ateşte süt kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra sütün sıcaklığı ara sıra kontrol edilir.

Yaklaşık 45 derece civarında mayalanmaya hazır demektir. Bunu da serçe parmağınızı sütün içine daldırdığınızda yaklaşık 7 saniye kadar sütün içinde kalabiliyorsa sütümüz mayalanmaya hazır demektir.

Ayrı bir kâsede maya olacak yoğurt, şeker ve tuz iyice karıştırılır. Tencereden bir miktar ılık su süt, kâseye alınır ve pütürsüz bir kıvam oluncaya kadar çırpılır.

Daha sonra kâsedeki bu karışım, süte yavaş yavaş dökülür. Bir yanda da süt karıştırılır. Tencerenin üstü süzgeçle kapatılır.

Bunun nedeni ise sütün mayalanırken hava alması ve fazla nemi dışarı atabilmesi içindir. Yaklaşık 4-5 saat sonra kontrol edilir. Eğer maya tuttuysa buzdolabına kaldırılır ve ancak bir gün geçtikten sonra kullanım için çıkarılır.

Yorum Yap!