Fon Kağıdından Maske Yapımı

Özellikle çocuklar başka bir karaktere bürünmeyi çok severler. Bu yüzden kostüm giymeyi veya maske takmayı tercih ederler.

Maske yaparken kullanabileceğimiz en kolay malzeme fon kağıdı olacaktır. Ayrıca fon kağıdı, kartona göre daha dayanıklıdır. İşte fon kağıdından maske yapımı;

 Malzemeler

– 1 adet beyaz renk fon kağıdı

– 1 adet pembe renk fon kağıdı

– 3 adet şönil veya kamış

– Makas

– Uhu

– 30 cm lastik ip

 Yapım Aşamaları

– Öncelikle tüm malzemeleri eksiksiz olarak hazırlayalım.

– İlk olarak kedinin yüzü için seçtiğiniz şablonu ana renk fon kağıdına çizin ve ardından kesim işlemine başlayın. Burada herhangi bir kedi yüzünü kullanabilirsiniz.

– Pembe kartondan kedinin burnu için bir yuvarlak kesin ve çıkarın, kulakları için de 2 adet küçük üçgen çizin ve çıkarın. Bunlar bir kenarda kalsın daha sonra kullanacağız.

– Maskeye çocuğunuzun gözünün geleceği yerlere makas veya daha kesici bir alet ile iki delik açın.

– Maskenin üst kısmı için ayırdığımız iki üçgeni iç içe gelecek şekilde uhu ile yapıştırın. Uhu’nun fon kağıdının altından taşmamasına özen gösterin. Eğer uhu gereğinden fazla bir taşma gösterirse bir pamuğa sirke dökerek taşan kısmı temizleyebilirsiniz.

– Kedinin bıyıkları için kullanacağımız kamış veya şönilleri makas yardımı ile ortadan ikiye ayırın. Toplamda 6 adet kamış veya şönil elde etmiş olacağız. 3 tanesini bıyıkların sol kısmı, 3 tanesini bıyıkların sağ kısmı için kullanmak üzere uhu ile yapıştırın.

– Pembe fon kağıdından kestiğimiz burnu, kedinin burun kısmına denk gelecek şekilde yapıştırın.

– Daha sonra açtığımız iki delikten lastik ipini geçirin. Boyutunu çocuğunuzun kafasına göre ayarlayın. Fazla sıkı yapmayalım ki çocuğunuz rahatlıkla maskeyi çıkarıp takabilsin. İşte fon kağıdından maske yapımımız hazır.

 

Yorum Yap!