Hamilelikte Kabızlık İçin Ne Yapılmalı?

Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde en sık karşılaştığı rahatsızlıklardan biri olan kabızlık için doğal ve bitkisel yöntemler en iyi çözüm yolu olmaktadır. Hamilelikte bağırsak hareketlerini hızlandıran ve metabolizmayı rahatlatan doğal çözümler rahatlıkla kullanılmaktadır.

Lifli Gıdaları Sıklıkla Tüketin

Kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunları en doğal şekilde çözen lifli gıdalar hamilelikte çok önemli bir yardımcı besin olacaktır.

Hamilelerin özellikle sabahları ve akşamları bu gıdaları tüketmeye özen göstermesi oldukça yararlıdır.

Öncelikle kepekli ekmek, yulaf ezmesi ve buğday gibi bol miktarda lif içeren besinleri tüketmek anne adayına oldukça fazla fayda sağlayacaktır.

Kuru Meyveleri Tüketin

Kurutulmuş olan meyvelerden başta incir, kayısı, erik, dut ve üzüm gibi besinleri tüketerek kabızlığa son verebilirsiniz.

Bu meyveler sağlığınıza da son derecede faydalı olduğu için hamileliğiniz süresince günde birkaç tane bunlardan mutlaka tüketmeye özen göstermelisiniz.

Her gün Düzenli Yürüyüşler Yapın

Egzersiz ve yürüyüş kabızlık için birebir çözümdür. Hamilelerin günde yarım saat yürümedi bile metabolizmalarının hızlanmasını sağlayacak ve bağırsak hareketlerini de hızlandıracaktır.

Dolayısıyla kabızlık sorunundan kurtulmak için her gün düzenli şekilde yürüyüş yapmak gereklidir.

Bol Su Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Her bireyin günde ortalama 2 litre su tüketmesi gerekliyken hamilelerin kabızlık sorunu yaşamamaları için öncelikle sabahları uyandıkları anda bir bardak ılık su içmeleri önemlidir.

Böylelikle bağırsak hareketlerini daha sabah saatlerinde hızlanmış olacaktır. Akşam yemeklerine bol miktarda yeşilliğin ve doğal lifli meyve sularının eşlik etmesi de önemli takviyeler arasında yer almaktadır.

Ayrıca günde bir kâse doğal yoğurt tüketilmesi hem metabolizma açısından hem de anne ve bebek sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Kefir tüketmek isteyen anne adayları ise hamilelikte rahatlıkla bu gıdayı tüketebilirken doğal olmasına da önem vermeleri öncelikli bir kuraldır.

Tüm bu önerilerin yanı sıra anne adayının doktorunun tavsiyelerine uyması da gereklidir.

Yorum Yap!