Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte birçok bayanın mide bulantısı yaşadığı görülmüştür. Mide bulantısını giderebilmek için birçok yöntem kullanılmakta aynı zaman da yiyecek ve içecek takviyesi ile desteklenmektedir.

Hamilelik döneminde iyi gelen besinler şunlardır;

Su: Mide bulantısı midede ki su kaybından kaynaklanabilir. Su tüketimi mide bulantısını giderici etki gösterir. Suyun aşırı tüketilmesi değil az miktarlarda tüketilmesi mide bulantısına iyi gelmektedir.

Limon: Bazı hamile kadınların tercih ettiği limon vermiş olduğu eksi tadıyla bulanıklığı gidermektedir.

Bazı bitki çaylarının içine atılarak içilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak sindirimi hızlandıracak bitki çayları ile birlikte içilmemesi gerekir.

Zencefil: Hamilelik döneminde bulantıya en çok etki eden bitkilerden bir tanesidir. Zencefilin aynı zaman da balgam sökücü etkisi vardır. Soğuk algınlığına da iyi gelen zencefil birçok mide bulantısını önlemekte etkilidir.

Nane: Bulantı esnasında nane yapraklarından birkaç tane çiğnemek veya çayını yaparak içmek bulantıyı keser. Mideyi rahatlatan nane hamile bayanların kullanması gereken bitkilerden bir tanesidir.

Elma: Bulantıya sebep olan midede ki toksinleri vücut dışına atımını hızlandırır. Ancak bir kere de 1 veya 2 elma yemek bulantıyı daha çok arttırabilir. Her tüketimin yavaş yavaş yapılması gerekmektedir.

Bu yiyecek ve içeceklerin haricinde hamilelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

Mideyi bozacak besinlerden uzak durmak gereklidir. Bunun yanında mide bulantısı yaratacak kokulardan uzak durulmasında fayda vardır.

Beslenirken çok büyük parçalar ile yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Küçük lokmalara ayrılarak yenmesi daha sağlıklıdır.

Günlük kalorisi düşük aynı zaman da yağ oranı düşük besinleri tüketilmesi gerekir.

Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmemesi ve asitli içeceklerin tüketilmemesi gerekir.

Alkol veya sigara tüketimi var ise bulantıyı aşırı şekilde arttıracaktır. Bu durum hem bebeğin hem de annenin sağlığını bozmaktadır.

Limon dilimini koklamak bulantıyı giderir.

Uyumadan birkaç saat önce besin almayı bırakmak mide yükünü hafifletecektir.

Yorum Yap!