Haşlanmış Kaynamış Yumurta Kaç Günde Bozulur

Yumurtaların saklanma süresi diğer yiyeceklere göre biraz daha az olabilmektedir. Hem içerisinde bulunan protein ihtiyacını kaybettiği için hem de haşlanmış yumurtanın uzun süre saklanmasının birtakım zehirlenme reaksiyonları göstereceği için kısa zamanda tüketilmelidir.

Diyet yiyecekleri arasında oldukça fazla tüketilen yumurta, pişmemiş hali ile 3 hafta dolapta saklanabilir. Fakat yumurtayı haşlanmış iseniz, mutlaka 1 hafta içerisinde tüketmelisiniz.

Çünkü haşlanmış bir yumurtanın raftaki ömrü en fazla 1 haftadır. Bu süre uzatıldığında hem içerisindeki yararlı besinlerin kaybolmasına neden olurken hem de zehirlenme ve buna benzer rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalınabilir.

Yumurtanın taze olması hem haşlama yapmak için hem de erken tüketmek için çok önemlidir. Bu nedenle herhangi bir saklama işlemi yapmadan önce yumurtanın taze olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Bir yumurtanın tazeliğini anlamak için, yarım litre su içerisine 2 çorba kaşığı tuz atın ve yumurtaları bu suyun içerisine bırakın. Eğer, yumurtalar suya batarsa bu yumurtaların taze olduğunu göstermektedir.

Marketlerden aldığınız karton içerisindeki yumurtaları dolabınızda muhafaza edin ve maksimum 3 hafta içerisinde tüketmeye çalışın.

Hava ile temasta bulunan yumurta, her ne kadar dış yüzeyi kabuk ile örtülü olsa bile uzun süre bekletme sonucunda besin kaybına neden olmaktadır.

Bu nedenle yumurta gibi sağlıklı ve protein dolu bir besini maksimum sürede tüketerek, maksimum fayda sağlanmalıdır.

Yumurtalar haşlanmış bile olsa mutlaka soğuk bir dolapta muhafaza edilmelidir. Kabukları üzerinde bakteri olabileceği için, elleriniz ile temas ettikten sonra mutlaka eller yıkanmalıdır.

Ayrıca kırık ve çatlak yumurtalar haşlanmamalıdır. Çünkü çatlak nedeniyle kabuk yüzeyinde bulunan mikrop ve bakteriler yumurtanın içine girerek sağlığınız açısından tehdit oluşturabilir.

Yumurtaların yararlarının yanı sıra tüm tedbirler de alınarak, uygun saklama koşulları oluşturmalı ve uygun şekilde tüketilmelidir.

 

Yorum Yap!