İğne Oyaları ve Örnekleri

İğne oyası geleneklerimizde gelen tülbent ve yazma gibi takıların kenarlarına işlenen motif ve şekillerdir. İğne oyası ile ilgili çok çeşitli modeller bulunmaktadır.

Bu modeller toplumun kültür ve yörelerine göre farklılıklar göstermektedir. Şimdi size bu konuda bilgi vererek açıklamalarda bulunacağız.

Her yöreye göre oya örneklerinin farklı olduğunu belirtmiştik, mesela Karadeniz iğne oyası modeli farklı, Ege Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, kısacası ülkemizdeki bölgeler ve bu bölgelerin içerisindeki bölümler arasında bile farklar bulunmaktadır.

Bazı bölgelerde çiçek motifli örnekler ağırlık kazanırken, bazı bölgelerde boncuklu motifli oyalar sıklıkla kullanılmaktadır.

Evlenecek olan kişiler, çeyizlerine yazma ve tülbent eklerler. Çeyiz bohçalarına koydukları yazma, tülbent gibi takılarına işledikleri iğne oyasını bazen iğne bazen de tığ ile yapılarak yazma ve tülbentlerini süslemektedir.

El işi hobiler dediğimiz bu işlemler genel olarak her kız ve kadınların vazgeçmediği ve hemen hemen hepsi tarafından nasıl yapıldığı konusunda bilgiye sahip olduğu muhakkak, ancak bu el işlemlerin yani iğne oyasının tekdüze konusunda yaşanan sıkıntılarına da çözüm arayışına girmek için çaba harcayan bazı kadınlar, farklı iğne oyası ortaya çıkarmak konusunda bazı tecrübeler de ediniyorlar.

Gerek bir başkasından farklı model alıp gerekse de kendi zihninde farklı üretim yaparak çeşitliliği artırır.

İğne oyası içerisinde en çok rağbet görülenler arasında boncuklu, pullu ve çiçek motifli oyalar bulunmaktadır, genel olarak yazma kenarında kullanılan boncuklu oyalar daha çok ilgi görüyor ve yazma kenarına bu modeller daha fazla yakışıyor.

iğne oyası ve modelleri arasında çeşitliliklerin fazla olduğunu daha önce belirtmiştik. Şimdi sizlere bu modellerden bir kaçının adını yazalım siz de bu model isimlerini araştırıp video anlatımı şeklinde bu modelleri üretebilirsiniz.

Bu modeller:

a) İğne oyası gelincik çiçeği

b) Tek kanatlı fiyonk oyası

c) Tel toka ile iğne oyası

d) Sık iğne ile püskül örneği

Yorum Yap!