İğne Oyalı Tesbih Ucu Modelleri

Oyalar, danteller ve çeşitli el işleri kesinlikle modası geçmeyen çeyizlerdir. Her ne kadar genç nesil çeyize önem vermese de bunlar bizim kültürümüzü temsil eder ve her genç kızın çeyizin de birkaç dantelli havlu, bir kaç oyalı yemeni, işlemeli yatak örtüleri, işlemeli namaz örtüleri, işlemeli seccadeler ve bir kaç patik yani kısacası el emeği bir kaç eşya bulunmalıdır. Bu kültürümüzü korumamız için kesinlikle gereklidir.

Her ne kadar genç nesil bu tarz eşyaların modasının geçtiğini düşünse de unutmamalıyız ki her geçen gün daha yeni oyalar ve daha yeni el işi modelleri ortaya çıkmaktadır.

Hatta ve hatta günümüz de kesinlikle el işine önem veren, ilgi gösteren kişiler artmaktadır. Bazı el işleri kolay bir şekil de yapılırken bazıları da oldukça zordur.

Emek ister, severek yapmak ister, zaman harcamak ister. Büyüklerimizin de dediği gibi el emeği göz nuru kelimesi bura da anlam kazanır. El işi ile uğraşan kişilerin emeğidir gözünün nurudur o işler.

Örneğin; iğne oyası oldukça zor emek isteyen bir el işi çeşididir. Yapımı çok fazla zordur. Aynı zaman da herkes çokta güzel iğne oyası yapamaz yani iğne oyası kesinlikle bir yetenek işidir.

Öyle her yapmak isteyen istese de yapamaz. İğne oyasından birçok çeşit yatak örtüsü, namaz örtüleri, yemeniler yapılabilmekte ancak günümüz de tespih uçları ve çeşitli takı ( kolye uçları, küpeler ) modelleri de yapılabilmekte.

İğne oyalı tespih ucu modelleri günümüz de oldukça yaygın. Hemen hemen herkesin ilgisini çekiyor.

İğne oyalı tespih ucu yapacak ya da yaptıracak iseniz bu modelleri internetten ya da çeyizci çarşılarından bulmanız mümkün olacaktır.

Çeyizci çarşıların da hazır yapılmış olan iğne oyalı tespihleri kolayca satın alabilirsiniz. Ancak kendiniz yapmak istiyorsanız internetten model bulmalısınız.

Yorum Yap!