Kare Lif Modelleri

Bayanların hem rahatlamak adına hem de el becerilerini çeyizlerde göstermek için banyo kare lif modelleri yapmaktadırlar.

Pek çok çeşit ve renk kombinasyonuna sahip olan lifler, bayanların birbirinden lif modeli örnekleri alarak kısa sürede oluşturduğu çeyizlik bir eşya da sayılabilir.

El becerisi iyi olan bayanların bir kısmı örnek liflerin yapılışını kendileri çıkartabilirken, bazen de örgü kitaplarından yardım alarak lif örneklerine kolayca ulaşabilirler.

Renk kombini ile rahatlıkla desenler ve işlemeler ile süslenebilen lifler, 2 ya da 3 ip kullanımı ile de örülebilir.

Kare Lif Modeli Yapılışı

Vereceğimiz bu lif modeli örneğinde, 2 renk ip kullanmaktayız. Makine orlonu olan ip seçerseniz lifin daha yumuşak ve dayanıklı olmasını sağlarsınız.

Renkleri kendi zevkinize göre seçebilirsiniz. Kare bir lif modeli için uygun olan tığ numarası 3’tür. Siz lifin kabarık olmasını istiyorsanız, tığ numaranızı faklı kullanabilirsiniz.

3 zincir çekerek life başlıyoruz. İlk iki zincirimiz sıkı olmalı, üçüncü zinciri biraz daha hafif bırakabilirsiniz. 3. zincire dört kez batırarak bir fıstık oluşturuyor ve daha sonra 1 zincir çekip tekrar fıstık oluşturuyoruz.

Bu şekilde 7 adet fıstık oluşturmalıyız. İpin rengini değiştirerek 2 fıstık daha oluşturuyoruz. Diğer rengi alıp 6 adet fıtık oluşturuyoruz. Tekrar diğer renge geçerek 2 fıstık oluşturuyoruz.

Böylece ilk sıra toplamda 22 fıstıktan oluşurken, 23. fıstık dönemeç olarak yapılıyor. 23. fıstığı oluştururken, bir üst sıranın 2. fıstığı ile birleştirerek bir dönemeç fıstığı oluşturuyoruz.

İkisini birlikte çekerek, bir zincir ile ikili fıstık üzerine 1 adet fıstık yapıp çekmeden bir adet fıstık daha yaparak, ikili fıstık oluşturmalıyız.

Bu işlemi 2 kez tekrarlayarak, diğer ipimize geçiyoruz. Bu ip ile de ikili fıstık yapmaya devam ederek, lif desenini ortaya çıkartıyoruz.

Bu işlemi de 2 sıra yapıp 3. sıraya geçince renklerin tersini kullanarak devam ediyoruz. 2. sırada bir kaydırma yapmalıyız.

Bu şekilde yaklaşık 15 defa devam ederek hem istenilen lif boyutuna ulaşmış oluruz hem de lifin deseni belirlenmiş olacaktır. Lif bittikten sonra da 2 zincir çekerek lif modelimizin ipini kesebiliriz.

 

Yorum Yap!