Kibritten Kalp Nasıl Yapılır

Kibritlerden alev alev yanan bir kalp yapmak hiç de zor değil üstelik çok güzel bir sürpriz de olabilir. Şu adımlar izlenerek kibritten kalp yapılabilir:

1. Önce taşınabilir ve yanması geç olacak bir alt zemin hazırlanmalı. yalıtım malzemesi olan strafor kullanılabilir.

Yapıştırma yöntemi kullanılacaksa kalın bir karton da seçilebilir ama çöpleri batıracak bir ortam hazırlamak daha güzel bir görünün elde edilmesini sağlar.

2. Straforun üzerine ( ya da kartonun ) bilgisayardan çıktısı alınan büyükçe bir kalp toplu iğnelerle sabitlenir.

Bu mümkün değilse büyük bir kalp yetenekli biri tarafından kurşun kalemle elle çizilebilir. Sonra strafor ya da kartona iz çıkacak şekilde kalbin üzerinden geçilir.

3. Çıkan çizgiden kesilerek kalp şekli çıkarılır.

4. Straforun üzerine sık aralıklarla kibritler yanan bölümleri yukarıda olacak şekilde batırılır. Karton üzerine yapıştırılacaksa kartona kaliteli bir yapıştırıcı ortadan başlayarak azar azar sürülür ve kibritler üstüne yapıştırılır.

Şekil döndürülerek uçlara gelinceye kadar yapıştırma devam edilir. Kibritler bir birine değmemeli ama 3 mm’den de uzak olmamalıdır. Son sırada ise 1 mm aralık yeterli olur.

5. Yapıştırma metodu kullanıldıysa kibritlerin dik durması ve iyi yapışması önemlidir. Strafor gibi bir zemine sokulduysa kibritlerin hizasına dikkat edilmeli biri çok sokulmuş biri az sokulmuş olursa hizaları düzgün olmaz bu da yanma hızını ve şeklini etkiler.

6. Sevgiliye sürpriz yapılacaksa ön bir deneme yapmakta fayda vardır. Bu denemede nerede hata yapıldığı daha kolay anlaşılır.

Kalp yakma safhasının mutlaka dışarıda yapılması gerekir. Zira hem kibritler büyük bir ısı oluşturur hem de alt zemin tutuşursa yangın çıkabilir.

7. Kibritten kalp mükemmel şekline gelince dışarıda yanmayacak beton gibi bir zemine konur. Ayrıca yanıcı maddelerden de uzak olan bir yer seçilmelidir. Sonra kalbin en ince noktasından kibritler tutuşturulur.

Yorum Yap!