Kolye Ucu Modelleri ve Anlamları

Bayanlar takı takmaktan çok hoşlanırlar. Gösterişli mücevherler her kadının hoşuna giden aksesuarlardır. Bunların yanı sıra bazı şeyler vardır ki maddi değeri az olmasına karşın taşıdığı anlam fazladır. Örneğin anlam ifade eden kolye uçları…

Kadın ya da erkeklerin taktığı kolye ucunun istisnalar dışında mutlaka bir anlamı vardır.

Örneğin sonsuzluk işaretli kolye ucu; sonsuzluğu simgeler. Bu belki sonsuz bir aşk, sonsuz bir arkadaşlık sonsuz bir sevgiyi göstermesi amacıyla taşınabilir.

Yusufçuk kolye ucu; sadakat ve derin bir aşkı simgeler. Bunu takan kişi ya sadık bir eştir ya da sadakatli bir eş arıyordur.

Kelebek kolye ucu; kelebeklerin ömrü bir gündür. Kelebek kolye ucu da bundan dolayı hayatın kısalığını zamanın değerini simgeler.

Melek kanadı kolye ucu; melekler günahsız olarak tanımlanan ve bilinen varlıklardır. Bu kolye ucu da masumiyeti ve günahsızlığı simgeler.

Kar tanesi kolye ucu; Kar taneleri o kadar yoğun yağmalarına rağmen asla birbirine çarpmazlar.

Ayrıca bembeyaz haliyle bütün pislik ve kiri kapatırlar. Bu sebeple ki kar tanesi kolye de kötülüklerin üstünü örtüp kargaşasız yaşamı ifade eder.

Birbirine geçmiş iki yüzük şeklindeki kolye ucu; bu kolye de sevgiyi birbirine bağlılığı ifade eder.

Kırlangıç kolye; bu kolye tek eşli bir kuş olan kırlangıç figürünü esas almıştır. Sadakati ve özgürlüğü temsil eder.

Vav kolye; vav kulluğun simgesidir. Bu kolye de kulluğu, insanın an karnındaki halini temsil eder.

Rabia kolye; bu kolye ucu Rabiatul Adeviyye’den esinlenerek demokrasiyi temsil eder. Bunun gibi kolye ucuna takılan simgelerin taşıdığı genel anlamların yanında kişiler için özel anlam yükledikleri kolyeler de vardır.

Kolyeyi hediye eden kişi, kolyenin hediye edildiği zaman, kolyenin takıldığı mekan gibi bir çok sebeple kişiler için farklı anlamlar taşıyan kolyelerden bahsetmek mümkündür.

 

Yorum Yap!