Modern ve Farklı Burma Modelleri

Burma bilezik, düğünlerde özellikle kayınvalide tarafından mutlaka takılan bir takı. Burma bilezikler genelde 22 ayar altından yapılıyor. Bu bakımdan fiyat olarak da 18 ayarlara göre çok daha yüksek meblağlar tutuyor.

Genelde ikili veya üçlü burmalar kullanılsa da yeni gelinler bu monotonluktan sıkılmış durumdalar. Artık yeni ve modern burma modelleri istiyorlar. İşte yardımı olabilecek bir kaç öneri:

1. İki çift ama ince burma bilezik arasına eşit aralıklar ile yerleştirilmiş çeyrek altınlı burma bilezik. Bileziğin görünümü ve değeri bu şeklide kat ve kat artıyor. Üstelik çok da modern bir görüntüsü var.

2. Telkari metoduyla yapılan burma bilezikler: Bunlar oya gibi çok ince işlenerek yapıldığından taşıyanın elinde altından bir dantel görüntüsü oluşturuyor. Telkari ile yapılan yüzlerce farklı tipte burma bilezik bulunabiliyor.

3. Erzurum burma bilezikler ise daha oval olarak tercih ediliyor. Son modellerde Erzurum burmalara çok şık kelepçeler ekleniyor.

4. Taşlı çok ince burgulu geçme bilezikler: Bunlar çok ince burguların çok değerli veya mücevher taşı denilen parlak taşlarla bezenip sanatsal bir şekilde bir araya getirilmesi ile oluşturuluyor. Genelde yan taraftan sarkan ince burmadan bir eklemesi de oluyor.

5. Beyaz altınlı burmalar: Beyaz altın ve sarı altın birlikte çok renkli ve modern tasarımların oluşmasına fırsat tanıyor. Yuvarlak hatların yerine zikzaklı modeller bu ikilide çokça kullanılıyor.

6. Yılan gibi figürler üç boyutlu olarak dizayn edilerek yeni ve modern burmalarda yerini alıyor.

7. İç içe geçen halkalar: Çok ince bir burguyla elde edilen halkalar büyüklü ve küçüklü şekilde iç içe geçirilerek hareketli bir bilezik elde ediliyor.

8. Çiçekler: Takıların vazgeçilmezi üç boyutlu çiçekler burmalara taş ve beyaz altın desteği ile ekleniyor.

Yorum Yap!