Mukavvadan Ev Yapımı

Mukavvadan ev yapımı işlemini merak edenler için herkese kolay gelebilecek bir yöntemi sizlere sunuyoruz. Planlı bir gidişat ile mukavvadan ev yapımını kolaylaştırabilirsiniz.

 Malzemeler:

Mukavva (Kalın olmalı)

Mastik

Boya

Kurşun Kalem

Maket Bıçağı

Metal Cetvel

T-Cetveli

Düz Çizim Tahtası

Japon Yapıştırıcı

Karton

 Yapılışı:

Mukavvadan ev yapımına başlamadan önce tüm malzemeleri eksiksiz olarak hazırlayın. Çalışmanızı yapacağınız yerde tüm malzemeler hazır olmuş olsun.

Yapacağımız ev için öncelikle bir taslak oluşturuyoruz. Hayalinizdeki evi bir kâğıda tüm ayrıntılarıyla beraber çizin.

Çizdiğiniz evin gerçek ölçülerini mukavva üzerine ekleyin. Kapı, pencere gibi mukavvadan kesilecek olan parçaları da hazırlayın.

Metal cetvel ve maket bıçağı yardımı ile mukavva üzerindeki evin parçalarını kesin. Eğer maket bıçağınız etkili kesme konusunda yeterli değilse farklı bir bıçak kullanabilirsiniz. Kapı, pencere ve bacayı da kesmeyi unutmayın.

Bir sonraki aşamada evin kenarlarını ve çatısını japon yapıştırıcı yardımıyla yapıştırın. Sağlam olması açısından yapıştırdıktan sonra bir müddet elinizle baskı uygulayın.

Evin her kısmını mastik ile kaplayın. Daha sonra istediğiniz boya ile evi renklendirmeye başlayın. Yaptığınız boya kuruduktan sonra, mukavvanın boyayı emmemesi için boya yaptığınız yere çentikler atın. Yoksa yaptığınız boya işlemi boşa gidebilir.

Daha sonra evin geriye kalan detaylarını yani kapı, pencere, baca, panjur, kaplama gibi parçaları karton kutuya çizin. Bunlar, mukavvada çizilip kesilmesi ve yapıştırılması zor olan parçalar olduğu için kartondan kesip yapıştırılır.

Son adım olarak kartondan kestiğimiz bu parçalar, mukavvaya yapıştırılmadan önce istenilen renklere boyanır.

Boyadıktan sonra mukavvaya yapıştırma işlemi zor olacağından önce boyama işlemi yapılır. Ardından yine japon yapıştırıcısı ile yapıştırılıp güzel tutması için baskı uygulanır.

Yorum Yap!