Mutfak Dantelleri Modelleri

Evimde dantel nostaljisini ve romantizmini yaşamayı sevdiğim için, her odamda ve mutfağımda özene özene yaptığım bu örnekler herkesi kendisine hayran bırakıyor.

Tığ işi ya da konfeksiyon ürünlerini artış gösterdiğinden dolayı çoğu insanın gözünde danteller saltanatını yitirse de benim için aynı şey geçerli değil. Çünkü kendi el emeği, göz nuru ile yaptığım ince tığ işlerinin gözümde bambaşka bir yeri var.

Tığ işi ile yaptığım mutfak dantellerimi bütün halinde ya da uygun bir kumaşın köşesini ve çevrelerini dantel kenarlarla süsleyerek, iki farklı türde yaptım.

Her iki modelde oldukça hoş ve estetik duruyor ve her ikisinin yapımı da göründüğü gibi zor değil. Hele mutfak peçetelerinin boyutunun küçük olması işimi biraz daha kolaylaştırdı.

Hepsini örüp bitirdiğimde dantelimin mutfağıma getirdiği estetik zarafeti görünce, verdiğim emeğin karşılığını fazlasıyla aldığımı da hissettim.

Mutfak danteli modellerim gül motiflidir. Gül motifli dantelimi; zincir tıp üstü, dolgu ve sıkı iğneden örerek meydana getirdim.

Enine giderek ördüğüm modelimin sırası geldiğinde ise gül motiflerini yaptım. Gül motifli mutfak dantelimi 60 numara beyaz iple ördüm.

Bu ördüğüm model ünlü mağazalarda çok büyük paralara satılan makine örgüsü örneklerden kat kat daha güzel oldu. Kendi el emeğimi de göz önüne aldığımda ise değerine paha biçilemez hale geldi.

Mutfak dantellerini örmeyi biliyor ve vakit ayırmayı seviyorsanız sizlere son derece zarif bir o kadar da teferruatlı bir model sunacağım.

Bu modeli mutfak masasında kullandığınız gibi salon takımınızın masasında da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yaptığım bu yuvarlak mutfak masa örtüsünü renginden desenine kadar her bir ayrıntısında ince çalıştım. Takım modellerim aralarında şıklık ve ihtişam yarışı oldukça kızışmalı geçiyor.

Sıklıkla kullandığım çiçek işlemelerini bazı yerler de küçük boyutlarda tutarak hoş bir görünüm katmasını, bazen de büyük bir çiçek yaparak, gösterişi ön planda tutmasını sağladım

 

Yorum Yap!