Nohut Düdüklü Tencerede Kaç Dakikada Haşlanır?

Nohut genellikle bir gece önceden suya konularak yumuşaması sağlanır. Bu durumda nohut yemeği yapmak daha kısa bir süre alır.

Nohutu önceden suya koymayı unutmuş ya da gün içinde nohut yapmaya karar vermiş olabilirsiniz. İş de böyle durumlarda nohutu düdüklü tencerede 60dakika gibi bir sürede pişirebilirsiniz.

Ayrıca nohutu suda bekletip düdüklü tencerede pişireceksiniz 30 dakika gibi bir sürede pişmiş olacaktır. Nohut protein, demir, kalsiyum ve fosfor içeren çok sağlıklı bir bakliyattır.

Nohut leblebi yapımında da kullanılır. Faydaları saymakla bitmez. Vücudu kuvvetlendirerek insanların hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar.

Anne sütünü artırıcı etkisi vardır. Bağırsakları yumuşatarak, kabızlık gibi sıkıntıların oluşmasını engeller. Nohut suda bekletilip aç karnına yenirse de bağırsaktaki kurtları döker.

Nohut Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

yarım kilo nohut

1 tane orta boy soğan

bir kaşık biber salçası

250 gram tavuk göğsü ya da kırmızı et

Tuz, karabiber

Nohut Yapılışı

Nohutu yapmaya başlamadan önce bütün malzemelerinizi yanınızda hazır etmelisiniz. Böylelikle yemeğinizi daha kısa bir sürede yapabilirsiniz.

Öncelikle nohutu bir gece önceden suda bekletmeniz, ya da düdüklü tencerede pişirmeniz gerekir. Nohutu bu şekilde hazırladıktan sonra soğanları yemeklik doğrayıp tencerede pembeleşene kadar kavururuz.

Bu arada eğer tavuk göğsü ile yapılacaksa etimizi küp küp doğrayıp hazır ederiz. Eğer kırmızı et ile yapacaksak da eti doğrayıp, pişirmemiz gerekir.

Etleri hazır ettikten sonra soğanların üzerine salçayı ve etleri ekleyip güzelce karıştırırız. Etleri soteledikten sonra nohutu da üzerine boşaltıp özleşene kadar kavururuz.

En sonunda tuzunu ve baharatlarını katıp üzerini iki parmak geçecek kadar kaynamış su koyup pişmeye bırakırız. 15 dakika gibi kısa bir sürede de nohut yemeğiniz pişmiş ve servise hazır hale gelecektir.

Yorum Yap!