Öksürük İçin Evde Ne Yapmalıyız?

Öksürük özellikle kış aylarında hepimizi etkisi altına alan, rahatsız edici bir hastalıktır. Çocuklarda da yetişkinlerde de görülebilen ve hayat kalitesini aşağıya çeken bu hastalığa çözüm olarak ilaç kullanmak istemeyebilirsiniz.

Öksürük gibi evde çözülebilecek rahatsızlıklar için ilaç kullanmayı çoğu kişi istemez. En çokta anneler çocuklar için sürekli bir öksürük şurubu aramak zorunda kalmayı sevmez ve öksürük şuruplarına güvenemezler. Peki, evde ekonomik ve basit bir şekilde neler yapabiliriz?

1. Birkaç tane elmayı yıkadıktan sonra kabuğunu soyun, çekirdeklerinden de birkaç tanesi ile birlikte kaynatabileceğiniz bir kaba alın.

Yanına ıhlamur, tarçın kabukları, bir tane karanfil ve biraz da limon ekleyin. Bunları bir süre kaynattıktan sonra biraz ılınmasını bekleyip için. Eğer çocuklar için tatsız geliyorsa biraz bal ekleyebilirsiniz.

2. 1 tatlı kaşığına yakın balı yine 1 çay kaşığı karabiber ile karıştırın. Bu yöntemi hemen hemen herkes bilir. Çok etkili bir öksürük kesme yöntemidir. Bunu bu şekilde aldıktan sonra biraz da süt içerek boğazınızı rahatlatabilirsiniz.

3. Ihlamur öksürük kesici en etkili bitkilerden biridir. Bu yöntemde de ıhlamuru ayva yaprağı ile birlikte kullanıyoruz.

Birlikte kaynattığımız ıhlamur ve ayva yaprağını süzüyoruz ve biraz ılık bir hale gelinceye kadar bekliyoruz. Soğumasını beklemeden tüketirseniz etkili olacaktır.

4. Direk göğüsten gelen ve tüm göğüs bölgesinde canınızı acıtan öksürükler için; kabukları ile beraber olacak şekilde elma, ıhlamur, zencefil, limon ve ayvayı kaynatın.

Süzdüğünüz suyu fazla bekletmeden tüketin. Göğsünüzdeki acıyı dindirecek ve boğazınızı rahatlatacaktır.

5. Çocuklara uygulanmaması gereken bir yöntem de bal ve zencefili karıştırarak elde edilen yöntemdir.

Toz zencefil ve balı karıştırarak elde ettiğiniz macun kıvamındaki yiyeceği yiyin. Biraz acı gelebilir ancak öksürüğünüzü siz farkına varmadan kesecektir.

Yorum Yap!