Öksürük ve Balgam İçin Hangi Bölüme Gidilir

Bazen çok fazla rahatsız ediyor olsa da, öksürük boğaz ve nefes yollarımızın açık kalması için vücudumuzun otomatik olarak kullandığı önemli savunma mekanizmalarından birisidir.

Öksürüğün ortaya çıkmasında pek çok farklı sebep olmasına rağmen ilk olarak müracaat edilmesi gereken hekimler dahiliye ve kulak burun boğaz uzmanları olmalıdır.

Burada yapılan inceleme neticesinde elde edilen bulgulara göre gerekirse başka bölümlere sevk yapılır.

Ani bir şekilde oluşan öksürme refleksi mikrop, yabancı madde, duman ve mukus gibi maddelerin vücuttan atılarak akciğerlere ulaşmasını engellemektedir.

Her ne kadar öksürük refleksi vücudumuz için oldukça faydalı bir savunma mekanizması olsa da uzun süre devam eden yaşam standardını düşüren ve özellikle kuru öksürüklerde mutlaka bir hekime müracaat edilmelidir.

Normal öksürüklerde kesinlikle öksürüğü kesmeye yönelik özellikle kodein içeren ilaçlar kullanılmamalı bilakis öksürüğü yumuşatarak öksürmeyi sağlayan ilaçlar ya da takviyelere başvurulmalıdır.

Eğer öksürük kesicilerle öksürüğü kesme yoluna gidersek bu balgamın koyulaşmasına sebep olacağından problemlerin farklı boyutlarda gelişmesine sebep olabilmektedir.

Evde öksürüğü yumuşatmak ballı süt bal kullanılabilir ama en ideal öksürük yumuşatıcı günlük içilen 2-2,5 litre sudur.

Öksürüğün doğal görevi balgam çıkarmak olduğu için su, ballı süt, bal ve karabiberli bal öksürükle balgam çıkarmak için oldukça faydalıdır.

3 haftadan uzun süren ve geçmeyen öksürüklerde mutlaka bir doktora müracaat edilmelidir. Pek çok savunma mekanizmasıyla donatılmış olan insan vücudunun içeride oluşan hasarlara veya dışarıdan gelen etkilere karşı otomatik olarak kendini koruma refleksi bazen hiç haberimiz bile olmadan çalışmakta ve istenmeyen etkileri yok etmektedir.

Bu savunmaların en belirginlerinden birisi olan öksürük çoğu zaman faydalıdır. Zararlı olabileceğini düşündüğümüz uzun süren ve balgam atmamızı sağlamayan öksürüklerde bir KBB uzmanı veya dahiliye uzmanına başvurmak suretiyle sebeplerini araştırmamız gerekmektedir. Bizi rahatsız eden her şey her zaman kötü değildir.

 

Yorum Yap!