Pizza Hamuru Nasıl Yapılır Kolay Tarif

Evde pizza yapımı kolay olduğu gibi doğal olarak pizza hamurunun yapımı da oldukça kolaydır. Bu hamuru yapmak için mutfaklarda sürekli bulunan bir kaç tane malzeme yeterli olacaktır.

Hamurun gerektirdiği malzemeler tuz, şeker, maya, şeker ve zeytinyağı. Bu ürünler mutfaklarda olduğu sürece dakikalar içerisinde hamur yapılabilmektedir.

Pizza Hamuru Nasıl Yapılır?

İlk işlem mayayı hazırlamaktır. Mayanın hazırlanması için 2 çay kaşığı toz şeker, 1 su bardağı ılık su ve yaklaşık 30 35 gram kuru maya gereklidir.

Bu ürünler bir kapta karıştırılmalıdır. Bu sayede maya hamurda kullanılmak üzere hazır hale gelecektir. Bu işlem için elinize sıcak gelmeyecek bir su sıcaklığını tercih etmelisiniz.

Aksi takdirde sıcak su ile yapıldığında hamurunuz kabarmaz ve krema şeklinde bir görüntü alır. Bu sebeple genel olarak 30 35 dereceleri arasında bir su sıcaklığı kullanılmalıdır. Karışım bittiğinde diğer malzemelere geçilmelidir.

1 çay kaşığı tuz ve tam 3 su bardağı unu bir kapta karıştırın. Bu işlemi yaptıktan sonra ortasını açın ve az önce yapılan mayalı karışımı ortasına dökün.

Ek olarak da 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Sonrasında da hamur iyice yumuşayana kadar elle ve ya malzemeyle karıştırın.

Oluşan hamuru, daha önceden unlanmış olan bir tahtanın ve ya tezgahın üzerine alın. Avuç içiyle bastırarak yoğurmaya başlayın.

Hamur döndüre döndüre ve katlaya katlaya yoğurulmalıdır. Tamamen pürüzsüz hale gelinceye kadar (yaklaşık 10-12 dakika) yoğurma işlemine devam edilmelidir.

Yoğurma işlemi bittikten sonra hamuru çevresi zeytinyağı ile az bir şekilde yağlanmış her hangi bir kabın içine koyun. Sonrasında kabı tamamen folyo ile sarın.

Hamurun neredeyse büyüklüğünün 2 katına çıkmasına kadar bekleyin. Bu yüzden hamurun büyümesine imkan tanıyan bir kap kullanın.

Son olarak da hamur yeteri kadar kabardığında tekrar unlanmış bir zemine alın. Ve bu zemin üzerinde dilerseniz elinizle, dilerseniz de oklava ile hamura istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Yorum Yap!