Renkli Masa Örtüsü Dantel Örnekleri

Ev hanımlarının evde otururken yaptığı en iyi iş danteldir. Herkes ya evine dekor olsun diye ya da kızına çeyiz olsun diye mutlaka bir dantel yapar. Çeyize yapılan danteller ayrı bir özen ister .Ayrı bir ilgi alaka ister.

Bunun için seçilen örnek, renk hepsi en ince ayrıntısına kadar düşünülür. Çeyizlerde danteller genellikle yatak örtüsü, mutfak takımı, havlu kenarı, masa örtüsü şeklinde karşımıza çıkar.

Tabi ki bunları çoğaltabiliriz. Ama genel olarak bunlar yer alır. Renk konusunda da genelleme yapacak olursak ağırlıklı olarak krem, beyaz, sütlü kahve, pembe tonları kullanılır.

Havlularda kullanılan dantel model ve renkleri bu sınırlama ve genellemelerin dışındadır. Çünkü havlu kenarı için kullanılan dantel model ve renkleri oldukça fazladır.

Çeyizin dışında ev hanımlarının evlerine dekor amaçlı yaptığı danteller de vardır. Bunları da genellemek gerekirse karşımıza daha çok masa örtüsü şeklinde çıkar.

Masa örtülerinde fazla renkliliği sevmeyen sadelikten yana olan ev hanımlarının renk tercihlerinin başında beyaz gelir.

Ama renkliliği ve evindeki renk uyumunu seven bayanlar faklı renklerde dantel masa örtüleri tercih etmektedirler. Özellikle renkli kategorisinde pudra pembe, açık mavi, mürdüm, lila tercih edilen renklerin başında gelir.

Dantel konusunda renkler kadar seçilen dantel örneği de bir hayli önem taşır. Son zamanlar da adından sıkça söz ettiren örnek ‘kanser’ modelidir.

Adının kanser olması yapımındaki zorluktan kaynaklanır. Bunun yanı sıra çiçek, yaprak desenleri de sıkça kullanılır. Genelde motifler birleştirilerek oluşturulan bu örnekler bayanlar tarafından çokça tercih edilir.

Dantel bilenler için gayet kolay ve zevkli olan bu modeller dantel bilmeyenler için ya da yeni başlayanlar için oldukça zor modellerdir.

Yapımları zor da olsa hemen her kadının ya evinde ya da çeyizinde dantelin mutlaka bir parçasını görürüz.

   

Yorum Yap!