Revani Şerbeti Nasıl Yapılır? ( Annemin Tarifi)

Elimden geldiğince annemin bana öğretmiş olduğu revani şerbetinin yapılışını sizlerle paylaşacağım.

Tencereye ilk olarak şeker koyulur ve ardından su ilave edilir. Musluk suyu yerine şaşal su kullanırsanız, çok daha lezzetli olur. Bir parça dilimlenmiş limonu da ekleyelim ve kaynatalım.

Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika bekleyelim. Şerbeti ocaktan alarak soğumasını bekleyelim. Soğuduktan sonra şerbet, revanini üzerine dökülerek çekmesi beklenir. Ardından revaniyi dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Revani Şerbeti İçin Gerekli Malzemeler

1) 5 bardak su

2) 4 su bardağı toz şeker ( yarım limonsuyu gerçek limonun suyunu kullanmanızı öneririz şişedeki limon suları doğal limondan üretilmez ve aynı lezzeti vermez.)

Kekinizi fırın tepsisine ve ya bor cam tepsilere eşit yayılacak şekilde bırakıyoruz. Daha önceden zaman kazanmak için ısıtılmış fırının içine revaniyi süreriz tavsiyem en alt bölmeye koymanız böylece kısa zamanda uygun tadı yakalayabirsiniz.

Fırını açmadan revaninin kekinin kırmızılaştığını görünceye kadar pişirmeye devam edin fırından çıkınca nasıl servis edecekseniz ona göre kolayca kesebilirsiniz böylece revaninin dağılmasını ve bozulmasını önleyebilirsiniz.

Şerbetin yarısını fırından çıktığı gibi revaninin üzerine dökün.

 

Yorum Yap!