Şık İğne Oyası Yazmalar

İğne oyası; genelde Ege tarafına özgü olarak bilinen fakat tüm yurt genelinde farklı isimlerle adlandırılan el emeği, göz nuru diye tabir ettiğimiz hatta bazen annelerimizin, ninelerimizin iğneyle kuyu kazmak deyimini kullandıkları bir örgü çeşididir.

Kullanım alanını düşününce sadece kapalılara has bir aksesuar imiş gibi görünse de aslında kadınların kıyafetlerini tamamlamak, kendilerine farklı bir hava katmak amacıyla da kullanılan bu tarz yazmaların seçimi tamamen kadınların zevkine kalmıştır.

Kimisi sade şıklığı yakalama çabasında iken kimisi de şıkır şıkır, rengârenk renklerle daha canlı, daha gösterişli model ve yazmaları tercih etmektedirler.

Akdeniz yöresinde aile ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla kadınların boş zamanlarında yaptıkları bu göz nuru eserlerin pek de kıymeti bilinmemekte hatta fiyat biçmeye kalkıldığında yapması çok kolaymış gibi davranan alıcılarla uzayan tartışmalar sonucunda emeğinin karşılığını alamayan kadınlar kimi zaman pazar yerlerinde, kimi zaman kermesler de çoğu zaman ise tanıdık, eş, dost çevresinde yaptıklarını sergilemekte, bunlardan kazanç sağlamaktadır.

Köylere gelen alıcılara yok pahasına sattıkları iğne oyalı yazmalar ile değiş-tokuş yapmaktalar ve verdikleri yazmalar karşılığında ya evlerine eksik eşya almakta ya da çocuklarının çeyizlerini hazırlama çabasındadırlar ki, hala bu zamanda bile çocuklarının çeyizlerini böyle hazırlayan kadınlar vardır. İğne ile kuyu kazmak deyimi tam da buradan günümüze kadar gelmektedir.

Tüm bu saydığımız ekonomik ve coğrafi dağılım dışında bir de, kullanıcı bayanlar vardır ki işte onlar pazar pazar gezer ya da kapalı çarşılar da soluğu alırlar.

İyi olanı, güzel olanı seçmek sanki kuyumcu da bilezik beğenmek gibi bir şeydir onlar için. Zamanla kolyenin, atkının yerini bile tutan ince ince işlenmiş iğne oyalı yazmalar pek rağbet görmektedir.

Şık iğne oyası yazmalar alacaksanız eğer etrafınızda ufak çaplı bir araştırma yaparak bu oyaları yapanları bulmanız pek de zor olamayacaktır. Ya akrabanızda, ya da çevreniz de mutlaka şıklığınıza narince ve şık dokunuşlar yapacak birileri vardır.

Yorum Yap!