Sivilce Patlatmak Zararlı Mı? İz Bırakır Mı?

Sivilce Patlatmak Zararlı Mı? Yağ bezlerimizle ilgili olan akne daha çok ergenlik döneminde görülüyor. Kirli hava, makyaj, sigara kullanımı, stres, yağlı beslenmek gözeneklerin kapanmasına ve sivilce oluşumuna neden olur.

Ayrıca uyuduğumuz yastığın hijyeni de sivilce oluşumunu tetikler. Elbette cildin bakımsız bırakılması ve de kalitesiz makyaj ürünleri de istenmeyen bu sonucu yaratıyor.

Sivilce Patlatmak İz Bırakır Mı?

Sivilce sıkılarak hem iltihap yayılmasına hem de cilt dokusunun bozulmasına neden olunur. Ayrıca kalıcı olarak izler ve lekeler de oluşabilir.

Biz sıkarak sivilceden kurtulduğumuzu düşünebiliriz fakat iltihabı cildimize bulaştırdığımız için yeni sivilce oluşumlarına yol açmış oluruz.

Sivilce Patlatmak Zararlı Mı?

Öncelikle akneye müdahale patlatarak değil aknenin neden kaynaklandığı öğrenerek başlamalı. Çünkü kaynağı bilirsek tekrarlamasını önleriz.

Akneyi sıkıp iltihabın gittiğini düşünebiliriz ancak bu çok yanlış çünkü elle ne kadar müdahale edersek iltihabın o kadar yayılmasına neden oluruz.

Ayrıca cilt lekelerine ya da çukurluklara da sebebiyet verebiliriz. Özellikle elmacık kemiği çizginin üzerindeki akneleri sıkmak daha da tehlikelidir.

Görüldüğü üzere sivilce her ne kadar estetik olarak hoş durmasa da ondan kurtulma yöntemimiz sivilce sıkmak değildir.

Bu noktada bir cilt uzmanına başvurmak en sağlıklı karar olacaktır. Her şeyden evvel cildin temiz tutulması gerektiğini bilmeli ve sivilce oluşumuna neden vermeden cilt düzenli olarak temizlenmelidir.

Akne oluşumundan sonra ise gerek ilaçlar gerekse doğal yöntemler ciltteki iltihabın kurumasını sağlayacaktır.

Örneğin kükürtlü ve zeytinyağlı sabun, sivilce tedavisinde doğal yöntemlerdendir fakat doğal yöntemlerin kullanımı bırakıldığında cildinizi eskisinden daha çok akneye maruz bırakabilirsiniz.

Bunun nedeni ise cildinizdeki yağ oranının aniden azalması dengesizleşmesi sonucunda gözlemlenir. Dolayısıyla düzenli ve yeterli bir bakım gerekiyor.

Bunun dışında evde kolaylıkla hazırlanabilecek kürler de bize faydalı olacaktır. Gözeneklerin açık kalması açısından maskeler de bize yardımcı oluyor.

Önemli bir diğer nokta da su tüketimi çünkü günde içilecek olan iki litre su cilt güzelliğini doğrudan doğruya etkiliyor.

Kesin çözümler noktasında özellikle de teknolojinin her alana girmesiyle birlikte sivilceler lazer ile cilt soyulması ve yenilenmesi şeklinde tedavi edilebiliyor.

Yorum Yap!