Siyah Nokta İçin Yumurta Akı Maskesi Tarifi

En çok şikayet edilen cilt sorunlarının başında gelen siyah noktalar için, evde uygulanabilecek birçok doğal maske tarifi bulunmaktadır.

Bu doğal yöntemler içinde en etkili olanı yumurta akı maskesidir. Yumurta akı maskesi, cildi siyah noktalardan arındırıp, derinlemesine temizleyen bir maske türüdür.

Hem ciddi bir cilt sorunu olan hem de görünüm dolayısıyla istenmeyen kirler olan siyah noktalar için uygulanacak yumurta akı maskesi:

Öncelikle, yumurtanın akıyla sarısı ayrılır. Yumurta akı, köpük köpük olana kadar iyice çırpılır. Sonrasında bir fırça yardımıyla, ister sadece siyah noktaların olduğu bölgeye ister tüm yüz bölgesine sürülür.

Sonraki aşama için birkaç yöntem bulunmaktadır. Yüze uygulanan yumurta akı maskesi, 15 dakika kadar bekletilip ılık suyla durulanarak temizlenebilir.

Daha etkili olabilmesi içinse, yüze uygulandıktan sonra, üzerine ince bir peçete bastırılır ve maskenin kuruması beklenir.

Kuruduktan sonra, bir kat daha yumurta akı maskesi sürülür ve yine yarım saat kadar kuruması beklenir. Kuruduktan sonra, maske soyulur ve yüz ılık suyla yıkanır. Maskeden sonra, cildin mutlaka nemlendirilmesi gerekmektedir.

Cildi çok yağlı olanlar, yumurta akı maskesine, bir-iki damla kadar limon da katabilirler. Maskenin etkisini göstermesi için, haftada 2-3 kez düzenli olarak tekrarlanması gerekmektedir.

Yumurtanın, içerdiği yüksek oranda proteinden dolayı, cilt için birçok faydası bulunmaktadır. En önemli faydası, gözenekleri küçültmesi, cildi arındırması ve siyah noktalardan temizlemesidir.

Ancak, yumurta akı maskesini cilde uygulamadan önce, dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır. Herkesin cilt tipi farklı olduğu için, yumurta maskesi, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Bu nedenle maskeyi tüm cilde uygulamadan önce, küçük bir alanda deneme yapılmalıdır. Bazı kişilerin cildi de kurudur.

Yumurtanın yağdan arındıran özelliği de, cildin daha da kurumasına, dolasıyla tahriş olmasına sebep olabilir. Bu yüzden maske uygulamasından sonra, cildi nemlendirmek önemlidir.

Bu noktalara dikkat edildikten sonra yumurta maskesi, evde uygulanacak doğal yöntemler içinde en etkili sonuç verendir.

Yorum Yap!