Yazma kenarı oyaları ve modelleri

Yazmalar Türk gelenek ve göreneklerinde ayrı bir öneme sahiptir. Genç kızlar yıllarca çeyizleri için yazma biriktirirler. Ancak bu yazmanın en önemli yanı ise kenarına oyalar süslemeler yapılmasıdır.

Yazma kenarı oyaları için yüzyıllardır birikmiş bir kültür oluşmuştur. Bu kültür de her renk yazmaya her renkten iplerle genç kızlar hayallerini tek tek işlemiştir. En çok emek çekilen oyalar sevdalıya hediye edilmiş ve yazmalarla ilanı aşklar edilmiştir.

Yıllardır yapıla gelen bu gelenek günümüzde de halen devam etmektedir. Pek çok çeşidi ve örneği olan yazma kenarı oyaları çeyizlerin vazgeçilmezidir.

Tığ ile yapılanından iğne oyasına kadar pek çok işlemesi vardır. Kurdele ile süslenenden boncuk işlemesi yapılana kadar daha birçok yazma kenarı oyası vardır.

Bu gelenek hala devam etmesinin nedeni ise Türk kadınını eskiden olduğu gibi yine yazmalarla dertleşmesi içinde ki anlatamadıklarını dışarı vurmasıdır. Ve bu gelenek bundan sonra da yaşatılmaya devam edecektir. Her geçen gün farklı tarz ve yenilik eklenerek gelişmeye devam etmektedir.

Yorum Yap!