Yazma ve Yemeni İğne Oyası Örnekleri

Kadınların en zevkli uğraşlarından biri sanırım el işi yapmaktır. El emeği göz nuru olan işlemeler, kadınları hem rahatlatıp dinlendiriyor hem de bunları satarak para kazanıyorlar.

Bunlardan, yapımı en zevkli olanlardan biri iğne oyalarıdır. Yazma ve yemeni kenarlarına işlenen iğne oyaları, çok ciddi emek isteyen ‘’iğne ile kuyu kazmak’’ deyiminin de ta kendisidir.

İğne oyasının Türk Anadolu kültürü açısından önemli bir yeri vardır. Beli günümüzde yazma yemeni takma geleneği eskiye göre kalmamış olmasına rağmen, kadınlar iğne oyaları ile güzelleştirdikleri işleyip bezedikleri yazma ve yemenilerini yine de günlük hayatta, kullanmaktadırlar.

İğne oyası yazma ve yemenileri başına bağlayanlar olduğu kadar fular biçiminde bağlayıp aksesuar olarak kullanmaktadırlar. İğne oyası yemenilere işledikleri nakışları kimi anne ve büyükannelerinden öğrenmiştir.

İğne oyası bilmeyenler, üzülmesin. İnternette el işi sitelerinde bilenler için birbirinden güzel iğne oyası örnekleri bulunduğu gibi bilmeyenler için ise ayrıntılı öğrenebilecekleri çok açıklayıcı videolar fazlasıyla mevcut.

Artık herkes, istediği renk ve modelde yazma ve yemeni iğne oyası örnekleri bulabilir, işleyebilir hatta bunları kolaylıkla satı para kazanabilir.

Yazma ve yemeniler çok renkli ve desenli olurlar genellikle. İçindeki renklerle uyumlu iğne oyası kombinasyonu oluşturarak muhteşem ürünler elde edebilirler. Hediye olarak da, el emeği iğne oyası yazma ve yemeniler çok anlamlı ve nezih hediyeler olarak kabul görürler.

Geçmişte Anadolu kadını, iğne oyası nakışları ile rengârenk işledikleri yazma ve yemenileri sessiz ve sözsüz iletişim aracı olarak kullanmışlardır.

İşlenen her bir renk ve motifin anlatmak istediği bir dili vardır. Mutlu gelinler mor çiçekli iğne oyası, mutsuz ve aşk acısı çekenler sarı sümbül çiçeği özlemi, kırmızıbiber oyası ise mutsuzluğunu ve acı çektiğinin ifadesi, sarmaşık yaprağı iğne oyası ise mutluluğunun her geçen gün artarak çoğaldığını ifade etmek için takılırdı.

     

 

Yorum Yap!