Yoğurt Kabından Davul Yapımı

Yoğurt kabından davul yapmak oldukça kolaydır. Evde bulunan malzemeler ile kolayca miniklerin ev ödevi için hazırlamak mümkündür.

Evde yoğurt kabından kolay davul yapımı için kullanılacak olan malzemeler;

3 adet balon ( rengi isteğe bağlı olarak seçilebilir )

1 adet boş yoğurt kabı ( orta boylarda olmalı )

bir kaç tane paket lastiği

renkli ipler

akrilik boya ( rengi yine kendi tercihinizdir )

biraz kumaş ya da pamuk

10 ya da 15 cm uzunluklarına sahip 2 adet sopa

Evde yoğurt kabından davul yapımı için ilk olarak boş yoğurt kabı akrilik boya ile istenen renge boyanır. Boya kuruduktan sonra kutunun kenar kısımlarına dörder adet sıra sıra ufak delikler açılır ve renkli ipler ile süslenir.

Yani deliklerden ipler çapraz şekiller de geçirilir ( ayakkabı bağcığın da olduğu gibi ). Davulun dış süslemesi bittikten sonra bir adet balonun ağız kısmı kesilir ve iyice gerdirilerek yoğurt kabına geçirilir ve bir adet paket lastiği ile balon yoğurt kabına sabitlenir.

Balon oldukça gergin bir şekilde yoğurt kabına sabitlenmelidir. Eğer ki balon gergin olmaz ise iyi ses çıkmaz.

Balonun gergin olması için ağız kısmı biraz uzun kesilebilir. Diğer iki balonun içleri kumaş ile ya da pamuk ile biraz doldurulur.

Davula oranla uygun bir tokmak boyutu olduktan sonra balonun içini doldurmayı bırakabilirsiniz. Ardından son olarak 10- 15 cm’deki sopalar paket lastiği yardımı ile içi doldurulan balonlara sabitlenir.

Arzu ederseniz sopanın birini boş bırakıp diğerini tokmak şeklin de doldurabilirsiniz. Bu tamamen kendi fikriniz isteğinizdir.

Ya da tokmak olan balonun içini isteğe bağlı olarak kum, pirinç ya da ufak taşlar ile doldurabilirsiniz. Ağır olmasını istemiyor iseniz en iyisi kumaş ya da pamuk ile doldurmak olacaktır.

 

Yorum Yap!